top of page
kwadrad_23.jpg

Kijów_Kraków / scena muzyki ukraińskiej

Kultura i sztuka nigdy nie powinny kroczyć ścieżką oderwaną od aktualnej rzeczywistości. Naturalnym wyborem dla Stowarzyszenia Rozstaje było zbudowanie w 2022 roku programu dedykowanego artystom ukraińskim – tym mieszkającym od lat w Polsce i tym, którzy teraz znaleźli w niej schronienie – oraz polskim wykonawcom miłującym się w kulturze i muzyce Ukrainy.

 

Projekt jest kontynuowany; z nadzieją, że dedykowany program pozwoli uchodźcom z Ukrainy odnaleźć namiastkę domu w Krakowie – mieście od lat wielokulturowym, otwartym, zmobilizowanym do pomocy.

 

Celem projektu jest promocja artystów ukraińskich znajdujących się aktualnie w skrajnie trudnej sytuacji życiowej i zawodowej, przybliżenie krakowskiej publiczności bogatej kultury ukraińskiej, a także ułatwienie dostępu do kultury uchodźcom z Ukrainy.

Tegoroczna odsłona projektu to koncerty np. ukraińsko-kanadyjskiego trio Balaklava Blues, galicyjsko-donbaskiego duetu Nazva, zespołu Muzykanci – legendy polskiej sceny folkowej, Susanny Jarej, która z powodzeniem łączy muzykę tradycyjną z jazzem i muzyką klasyczną, kapeli HrayBery rekonstruującej taneczną muzykę pogranicza oraz zespołu Horyna, wykonującego pieśni tradycyjne Polesia Rówieńskiego. Zaproszone prowadzące to Sofia Herian (pieśni sianokośne, żniwn
e, ukraińskie tańce tradycyjne), Ludmiła Wostrikowa (pieśni Polesia Rówieńskiego), Mariana Marchel (pieśni wielogłosowe różnych regionów Ukrainy) i Oksana But (warsztaty dla najmłodszych).

_________________________________________________________________

: : : : HARMONOGRAM | Kijów_Kraków 2023 / scena muzyki ukraińskiej : : : :

· 09.7 | niedziela | MEK| Dom Esterki | ul.  Krakowska 46, Kraków
 

Ludmiła Wostrikowa poprowadzi warsztaty pieśni ukraińskich z Polesia Rówieńskiego. W programie pojawią się zarówno pieśni liryczne, jak i obrzędowe: kupalne i petriwki. Pieśni z Polesia Rówieńskiego charakteryzują się bogactwem wariantów i ozdobników. Nad tymi szczegółami – wysłuchiwaniem wariantów i ich późniejszym swobodnym wykorzystywaniem w czasie wykonania pieśni – będą pracować uczestnicy. Warsztat nie będzie poświęcony jedynie nauce samych pieśni, koncentrować się będzie także na technice wykonania, aby pieśni zabrzmiały jak najpiękniej. W programie również praca nad techniką śpiewu właściwa dla regionu: ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia emisyjne, praca nad dźwiękiem i manierą śpiewu poleskiego

· 18.08 | piątek | klub Strefa, ul. św. Tomasza 31, Kraków

20.00 | Koncert: Balaklava Blues 
Ukraińsko-kanadyjskie trio Balaklava Blues jest jednym z najaktywniejszych przedstawicieli ukraińskiego frontu kulturalnego, wspierającym Ukrainę w skali globalnej od 2014 roku. Swoją twórczość opisują jako folk-noir - surrealistyczną muzykę bez skóry, tworzą ją same 'kości i nerwy'. Plasując się gdzieś pomiędzy cyklem pieśni tradycyjnych a pełnym multimedialnym techno-show, Balaklava Blues eksperymentuje zarówno z ukraińską polifonią jak i innymi gatunkami muzycznymi. 
_________________________________________________________________

· 22.08 | wtorek | klub Strefa, ul. św. Tomasza 31, Kraków

20.00 | Koncert: NAZVA 
Galicyjsko-donbaski po raz pierwszy w Polsce. Zespół powstał we Lwowie w 2019 roku,  ich styl identyfikowany jest jako alternatywny "etnoart chaos”. Duet tworzy muzykę z pomocą kontrabasu, altówki, klawiszy i 'floor tomu'. 1 grudnia 2022 roku zespół wydał swój debiutancki album „NAZVA”, na którym znalazło się dziewięć kompozycji, w tym „Сіґеле-міґеле” (sigel'e-migel'e). Utwór w ciągu miesiąca zajął pierwsze miejsce na ukraińskiej liście przebojów Shazam i uzyskał 4 miliony wyświetleń na YouTube.
_________________________________________________________________

· 9.09 | sobota | klub Strefa, ul. św. Tomasza 31, Kraków

20.00 | Koncert: Susanna Jara z zespołem 
Od chórów cerkiewnych poprzez folklor, folk, jazz muzykę klasyczną, teatralną, estradową, jak i współczesną. Susanna Jara kocha improwizację, tworzy w sześciu językach. Poza skrzypcami chętnie chwyta za bandurę, wiolonczelę, kontrabas, lirę korbową, cymbały, czy instrumenty perkusyjne. Jej najważniejszym instrumentem jest jednak głos, o szerokiej skali i ogromnych możliwościach, co pozwala wykonywanie muzyki ludowej zarówno w sposób autentyczny, jak i stylizowany. Nie boi się sięgać również po utwory klasyczne nadając im nowe brzmienie, lub też zachowując ich pierwotny charakter.
_________________________________________________________________

· 16.09 | sobota | klub Strefa, ul. św. Tomasza 31, Kraków

11.00 - 13.00 | 15.00 - 18.00 | Warsztaty śpiewu z Ludmiłą Wostrikową
W programie tradycyjne pieśni obrzędowe i liryczne z Polesia Rówieńskiego. Warsztaty przewidują pracę nad oddechem, intonacją, tradycją techniką śpiewu i wymową.

20.00 | Koncert zespołu Horyna
W Krakowie wystąpi żeńska część zespołu, zaprezentują fragmenty weselnych obrzędów wsi Rokitne (Rówieńszczyzna) takie jak prezentacja korowaju, strojenie panny młodej i wręczanie darów weselnych. Zaśpiewają również tradycyjne pieśni lata oraz pieśni liryczne.

21.00 | Koncert i potańcówka z zespołem Muzykanci - legendą polskiej sceny folkowej.
Muzykanci należą do prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca. To, plus ogromna sceniczna ekspresja, wykonawczy dynamizm, znakomite partie wokalne śpiewane na głosy, wciąż współdecyduje o oryginalności i atrakcyjności propozycji grupy.  Ich występny to podróż w czasie i przestrzeni: śladami wiejskich grajków, cygańskich taborów i klezmerskich orkiestr.

_________________________________________________________________

· 22.09 | piątek | klub Strefa, ul. św. Tomasza 31, Kraków

20.00 | Koncert i potańcówka z zespołem HrayBery/ГрайБери
21.30 |  Koncert i potańcówka z Kapelą Małe Piwko
23.00 | Dom Tańca Kraków | scena otwarta


Repertuar zespołu HrayBery/ГрайБери to głównie utwory taneczne (kozackie, mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie różnych archaicznych nagrań zebranych przez ukraińskich badaczy na ziemiach ukraińskich. Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej, wielokulturowej muzyce regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców i Żydów. Członkowie zespołu grają na trzech tradycyjnych instrumentach; skrzypce, drugie skrzypce cymbały i czasami bęben/bas. W XIX wieku zespoły w tym składzie cieszyły się popularnością zarówno w miastach, jak i na wsiach, o czym świadczyły wspomnienia wykonawców, od których pochodził zebrany materiał.

Kapela Małe Piwko składa się z trójki doświadczonych muzyków od lat grających w wielu projektach z pogranicza muzyki tradycyjnej oraz folk. Zespół stara się jak najwierniej odtwarzać charakter przedwojennych kapel dlatego gra w archaicznym składzie: skrzypce, basetla, gitara, baraban i śpiew. W czasie koncertu można usłyszeć takie szlagiery jak sentymentalny walc "Bal na Gnojnej", krwawe "Tango Apaszowskie", skoczne foxtroty "Ach te Rumunki!" i "Ty masz dla mnie coś", miłosne "Tango Stachu" czy rzewna "La Paloma", ale też wiejskie transowe oberki, szybkie polki, skoczne krakowiaki i charakterystyczne chodzone z regionu dawnej Galicji. Zespół obgrywa głównie potańcówki z muzyką na żywo w ramach Domu Tańca Kraków, koncertował do tej pory między innymi w Piwnicy pod Baranami, Jazz Like That oraz wielokrotnie na Krakowskim Rynku.


_________________________________________________________________

· 01.10 | niedziela | klub Strefa, ul. św. Tomasza 31, Kraków

13.00 - 15.00 | rodzinne warsztaty z Oksaną But 

Oksana But jest artystką o silnej twórczej osobowości i badaczką ukraińskiej kultury ludowej (obrzędowości, świąt, tańców i muzyki). Wykonuje muzykę tradycyjną; gra na cymbałach i śpiewa. Jest liderem zespołu „Buttia”, który jest obecny na scenie muzyki ludowej już od 21 lat, oraz współtworzy młodszą formację Krachkyvka Village Band. Uczy śpiewu, tańca, animuje gry i zabawy dla dzieci. W klubie Strefa poprowadzi rodzinne warsztaty dla dzieci i dorosłych: nauczy tradycyjnych ukraińskich zabaw, piosenek i tańców dla dzieci. 
_________________________________________________________________

· 21.10 | sobota | klub Strefa, ul. św. Tomasza 31, Kraków

10.00 - 13.00 | 15.00 - 18.00 | Warsztaty śpiewu z Sofią Herian
Sofia Herian to ukraińska folklorystka i śpiewaczka, muzyk i nauczycielka ukraińskiego śpiewu tradycyjnego. Absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych (Katedra Folklorystyki i Etnografii). Posiada długoletnie doświadczenie w dziedzinie nauczania muzyki ludowej.
W programie sobotnich warsztatów pieśni lata i jesieni: sianokośne, żniwne, weselne, liryczne i żartobliwe.

19.00 - 20.00 | Warsztaty tradycyjnych tańców ukraińskich z Sofią Herian 

Warsztaty zakładają zaznajomienie się z tradycyjną muzyką taneczną – rytmem, tempem, dynamiką, a także: naukę podstawowych kroków, figur i poszczególnych elementów tańcu.

_________________________________________________________________

· 22.10 | niedziela | klub Strefa, ul. św. Tomasza 31, Kraków

11.00 - 13.00 | 15.00 - 18.00 | Warsztaty śpiewu z Marianą Marchel 

W programie ukraińskie pieśni wielogłosowe, a także praca nad emisją głosu. 
Mariana Markhel śpiewa pieśni tradycyjne od wczesnego dzieciństwa, uczyła się ich bezpośrednio od swojej matki, Iryny Klymenko. Już jako dziecko występowała u boku swojej mamy w znanym ukraińskim zespole Drewo. Kolejnym ich zespołem byli Hurtoprawci, z którym występowały w Kanadzie, Szwajcarii i na Łotwie.
__________

Kijów_Kraków 2023 / scena muzyki ukraińskiej
:: organizator: ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie
:: dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023

logo-nck-white.png

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach
programu Narodowego Centrum Kultury - Interwencje Edycja 2023

mkidn orzełełełek solo_Obszar roboczy 1.png
stowarzyszenie_rozstaje_logo-biale_na_przezr.png

© Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

bottom of page