top of page
Obszar_roboczy_1at05x.png

EtnoKraków/Rozstaje 2022 | 3 - 10 lipca | 24. edycja festiwalu

Przed nami 24. edycja festiwalu EtnoKraków-Rozstaje, jednego z najważniejszych w Polsce i Europie wydarzeń sceny etno, world music i sceny muzyki tradycyjnej. Obok prezentacji artystów z Azji i Afryki – tegoroczne spotkanie to mocny akcent na ukraińskie, białoruskie i polskie tradycje muzyczne. Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji.

>> Spotkajmy się na Rozstajach. W Krakowie – zaprasza Jan Słowiński, dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – ugośćmy Przyjaciół z Ukrainy, Białorusi, Polski i odległych zakątków świata. Wsłuchajmy się w ich opowieść: pieśni o miłości, o życiu, o śmierci, o nadziei. Sowieckiej Hydry łeb odrasta. Zło, które wyrządza, przekracza granice wyobraźni. W postpandemicznych oparach barbaria. Muzyka i poezja objaśniają świat. Również świat taki, którego nie sposób zrozumieć. Są obszarem wolności i dialogu. Otwórzmy się na nadzieję. ‘Ludzi dobrej woli jest więcej’! <<

Zapraszamy na plenerowe koncerty z udziałem artystów ukraińskiej sceny etno i world music. W ramach pasma Kijów_Kraków wystąpią m.in.: legenda ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej – zespół Drewo (3.07, dziedziniec Radia Kraków), słynna kijowska formacja Dakh Daughters, Joryj Kłoc, Gordiy Starukh, Traditune i zespół Sergeya Ohrimchuka (9.07, Forty Kleparz). W ramach koncertów plenerowych w Fortach (3.07) wystąpi również charyzmatyczny Mathias Muzaza z grupą Mokoomba (Zimbabwe) i Gatham Udupa Collective (Indie).

 

Wieczór Mińsk_Kraków (8.07, Forty Kleparz) w ramach ogłoszonych przez Swiatłanę Cichanouską Dni Kultury Białoruskiej – to spotkania z udziałem znamienitych artystów białoruskiej sceny etno i world music. Wśród gości m.in. laureaci "Nowej Tradycji" 2022 – zespół Hajda Banda / Гайда Банда  (Białoruś/Polska).   

W ramach tegorocznej edycji wystąpią też czołowi artyści polskiej sceny etno, m.in. Orkiestra Galicja, Witek Broda z zespołem (Krakowiaki), Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński (Polesie - pieśni przesiedlone), Wandering Songs, kapela Niwińskich, Garnizon Jarosław oraz Sutari we wspólnym projekcie ze szwedzkim Fränder. Na festiwalowej scenie Inspiracje: wybitni muzycy międzynarodowej sceny etnojazz: Koptycus – Oleś Brothers & Dominik Strycharski oraz artyści projektu Min Jin Seo (Korea/Polska) z udziałem Pawła Kaczmarczyka. W programie także Scena Nova młodych zespołów etno i world music: Vechi Acum, Organic Noises, Baykuri, Swada, Dola, Teatr Złoty Róg (klub Strefa, Forty Kleparz - scena ‘kocie uszy’), a w Alchemii premierowo Chvost & scena etnoelektro). Tradycyjnie noce tańca, noce pieśni i warsztaty muzyczne (klub Strefa, Altana na Plantach, Forty Kleparz). Poprowadzą je: Giridhar Udupa (rytmy Indii południowych), Iryna Klymenko (pieśni ukraińskie), Piotr i Bogumiła Zgorzelscy (warsztaty tańców regionu krakowskiego), Paula i Sabina Krauze (pieśni greckie i słowiańskie). Z dedykacją dla najmłodszych – warsztaty Oksany But (pieśni ukraińskie) i rodzinne warsztaty ŻyWej Pracowni

 

miejsca festiwalowe: Radio Kraków – dziedziniec / Forty Kleparz – scena plenerowa na dziedzińcu

Forty Kleparz – scena plenerowa „Kocie Uszy” / klub Strefa / klub Alchemia / Altana na Plantach

wsparcie finansowe projektu EtnoKraków/Rozstaje: Miasto Kraków, Województwo Małopolskie

wsparcie finansowe projektu Kijów_Kraków / scena muzyki ukraińskiej: Narodowe Centrum Kultury

bottom of page